Waldorf Poruba: waldorfská škola ostrava

Výprava na Ondřejník

Bylo krásné letní ráno 30.8.2014. Na nádraží Ostrava – Svinov se již před osmou hodinou začali scházet učitelé, rodiče a děti z Waldorfu Poruba i se psím doprovodem. A přestože byla pozvánka na akci rozeslána jen pár dnů před jejím konáním, sešlo se nás nakonec poměrně dost. A přesně v 8:25 s námi vlak s označením SP 1642 vyrazil do Frýdlantu nad Ostravicí. Mnohé děti ale i dospělí cítili velkou potřebu sdělit si všechny dojmy a zážitky z právě končících letních prázdnin a byli rádi, že jsou opět po delší době spolu.

Kolem 9 hodiny jsme stáli na nástupišti ve Frýdlantě nad Ostravicí. Již záhy po startu bylo na první pohled vidět, kdo má přes prázdniny natrénováno (ti byli vpředu) a kdo jen relaxoval (já jako poslední vzadu). Jako vždy nejlépe zvládali výlet naše děti. Během trasy se k nám u odpočívadla v lese přidali další rodiče se svou ratolestí, protože nedaleko od něj mají svou chalupu.

Po lehkém občerstvení jsme se vydali zdolat, alespoň dle mého mínění, snad nejnáročnější svah z celého výletu. Odměnou pak byl odpočinek na paloucích před bývalou chatou Solárka, dnes turistická chata Ondřejník. Někteří čas trávili aktivně, někteří pasivně popadali dech a objednali si krom nápojů i něco do žaludku.

Ještě před polednem se naše výprava vydala na hlavní úsek výletu, tj. dobytí vrcholu Ondřejníka nazývaným Skalka. Zde organizátor akce Karel seznámil přítomné s hlavními zásadami, pravidly a historií Geocachingu. Po krátké instruktáži se děti rozprchli lovit svou první kešku. Netrvalo dlouho a žlutá krabička s pokladem byla dětmi nalezena pod místem, kde údajně přespával i slavný zbojník Ondráš. Toto místo se nedávno stalo základním kamenem budoucí rozhledny, o čemž nás informuje pamětní deska. Do krabičky jsme uložili vlastní placku a dětem rozdali suvenýry.

Počasí nám věru bylo velmi nakloněno a zlákalo na tento vrchol nejen mnoho turistů, ale také paraglidistů, kteří se nám se svými padáky zvolna vznášeli nad hlavami. Po této krátké přestávce se celá naše výprava vydala zpět na rozcestník „Skalka – sedlo“, kde jsme po žluté turistické značce pokračovali dolů do areálu chatu na Opálené. Mnoho z nás zde chutně poobědvalo domácí halušky či si pochutnalo na borůvkových knedlících, někteří pouze svlažili své hrdlo. Děti přebytek své energie vybíjeli na přilehlém svahu a vyzkoušeli vlastními chodidly i stezku „bosonožku“.

Někdo si i půjčil koloběžku, aby si následující trasu k nádraží v Čeladné zpříjemnil poklidnou jízdou a výhledy do okolí. Jiní si zajezdili po svahu na buginách. Koloběžky se pak odevzdávaly v restauraci pod nádražím, kde se část výpravy rozhodla zdržet až do odjezdu.

Další část výpravy se vydala dolů do údolí a pak na protější svah, aby se na zdejší zemědělské farmě občerstvila domácí smetanovou zmrzlinou. Ve sluncem prozářeném teplém letním dnu byla její svěží smetanová chuť velmi žádaným zpestřením. A byla výborná. Opět si děti ověřily, že zdejší krávy nejsou fialové J. Někteří rodiče si zašli také nakoupit mléčné výrobky a domácí sýry do místní prodejny.

Poté, co se všichni vrátili na nádraží jsme po 18 hodině odjeli z Čeladné do svých domovů většinou s přestupem v Ostravě-Kunčicích do Ostravy-Svinova. Zde byla celá akce ukončena s poděkováním všem účastníkům. Akce se ve výsledku všem moc líbila a již nyní se těší na další společnou akci.

Zapsal: Radim Křen

Fotky z akce.

Základní škola a waldorfská základní škola, Ostrava-Poruba •