Waldorf Poruba: waldorfská škola ostrava

Vynášení Mořeny

„Neseme Mořenu, ze slámy stvořenú, do šatů oděnú, pěkně přistrojenú. „ I my jsme pěkně přistrojenou Mořenu, kterou nám vyrobily děti v družině, vynášeli v úterý 21. března k řece Odře, abychom ji poslali po vodě a pustili jaro do dveří. Slunce svými sice ještě trochu nejistými paprsky provázelo naše písně a říkadla, se kterými jsme se na dvoře školy se zimou loučili, ale přeci jen vtisklo jarní pečeť našemu počínání.

Cesta k řece byla dlouhá, ale děti ji zvládly. Mořena škeřila zubama, do řeky se jí nechtělo. Očištěna ohněm po ní nakonec uplavala a s ní i zima. Doprovodily ji malé Mořenky, které si děti s velkou chutí vyrobily s učitelkami ve třídě. U vody jsme pak s dětmi stihli ještě dětské lidové hry, ve kterých daly průchod své radosti a hravosti.

Zpět do školy jsme si přinesli létečko -pučící větvičku, jako symbol jara a nového života. Na létečko jsme navázali stuhy z krepového papíru a pověsili vyfouknutá vejce. Při vstupu do školy jsme je zapíchli do květináčů, aby i děti vyšších ročníků viděly, že tento jarní obřad proběhl.

Je hezké vidět a vědět, že zvyky našich předků v nás žijí a pomáhají nám orientovat se v přírodě a souznít s ní v dnešním technickém světě.

Základní škola a waldorfská základní škola, Ostrava-Poruba •