Waldorf Poruba: waldorfská škola ostrava

Na Svatého Jána otvírá se brána aneb Svatojánská slavnost v Bělském lese

Každý rok svatojánský čas prožíváme zas. Čas, který je dobou, kdy slunce svítí nejdéle v roce, noci bývají nejkratší, plody rostlin dozrávají, z luk a strání se linou líbezné vůně, všude kolem to bzučí a poletuje. Příroda plně rozvíjí své síly, které vrcholí právě v tu chvíli.

Na svatého Jána otvírá se brána, zpívaly děti v jedné písničce a skutečně, v pondělí odpoledne se otevřela Zlatá brána, kterou vstoupily do kouzelné přírodní říše. V písničkách nás potěšily pampeliškou, přivítaly vlaštovičkami, uvily věnce, roztančily větrník a proplétaly se v kruhu společně s rodiči za zvuku houslí, violoncella i orffových nástrojů. V altánku lesní školy mezitím rodiče dokončili přípravy na svatojánské představení. Dozněla poslední píseň, všichni se přesunuli do hlediště. Děti s napětím pozorovaly příběh Dorky, která se vydala na dlouhou cestu, aby našla lék pro nemocnou maminku. Během její pouti pak ožívali tajemné lesní bytosti, víly, skřítkové, ohnivý mužík i permoník. Když Dorka nakonec maminku uzdravila kouzelným lektvarem od poustevníka, následoval dlouhý a zasloužený potlesk patřící všem rodičům-hercům.

Druhou část odpoledne se děti věnovaly připraveným činnostem, jimž byl vymezen prostor v zahradě lesní školy. Každým stanovištěm návštěvníky provázeli starší žáci ze sedmé třídy, připravili si krátké povídání o probíhající aktivitě a dohlíželi na bezpečnost. Děti si mohly vyzkoušet své smysly, zatloukaly hřebíky, navlékaly korálky, poslepu poznávaly přírodniny, mohly se projít po chodníčku z kamenů, chvojí, kůry a šišek, vyzkoušet své dovednosti udržet rovnováhu, zaskotačit si na spadlém stromě, vylézt na posed. Kluci střídavě hráli fotbal, děvčata dělala stojky a hvězdy. Během celého odpoledne si děti, rodiče i učitelé pochutnávali na dobrůtkách, které připravili zejména rodiče třetí třídy. Závěr svatojánské slavnosti patřil tradičnímu ohni a opékání párků. Dlouho poté ještě děti dováděly, rodiče i učitelé povídali, než poslední paprsek slunce dotknul se vrcholků stromů, až nastal čas loučení, čas odejít domů. Podívejte se do fotogalerie.

Děkujeme všem, kteří se na slavnosti podíleli, zejména rodičům za organizaci, připravené pohoštění, soutěže i divadlo pro děti, dětem za účast a společné vystoupení a učitelům za vystoupení a podporu při přípravě slavnosti.

Plakát DOD

Základní škola a waldorfská základní škola, Ostrava-Poruba •