Waldorf Poruba: waldorfská škola ostrava

Ekokonference

V pondělí 7. 12. proběhl na Gymnáziu Olgy Havlové již šestý ročník soutěžní Ekokonference pro žáky 8. a 9. tříd základních škol. Soutěže se zúčastnil i náš tým poskládaný z žáků 9. B. Letošní téma bylo věnováno Energiím a životnímu prostředí našeho regionu.

V porotě letošního ročníku zasedl uznávaný ornitolog pan Ing. Otakar Závalský, za Vysokou školu báňskou environmentalista a doktorand pan Ing. Jan Fryč, z Jubilejní Masarykovy základní školy paní Mgr. Markéta Kovářová, ze Základní školy Háj ve Slezsku pan Mgr. Tomáš Havlas a zástupce Ekotýmu Valerie Friessová.

Porota hodnotila samotné provedení práce, projev a odprezentování příspěvku a především vlastní přínos, tedy zkušenosti, nápady a způsoby řešení problematiky získávání energií ve vztahu k životnímu prostředí.

Mnozí si poprvé v životě vyzkoušeli vysvětlit a obhájit své práce veřejně před porotou a týmy z jiných škol, ale všichni se úkolu zhostili výborně, a proto bylo velmi obtížné vybrat vítěze a odměnit cenami tři nejlepší družstva.

Náš soutěžní tým, ve složení Vojta Krištofík, Barbora Seberová a Jakub Kubza , se na ekokonferenci představili s prací Plni Energie. Práce našeho týmu byla poměrně rozsáhlá a zaměřila se hlavně na energetickou a látkovou výměnu v ekosystému lužního lesa. Pro výzkum této již ojedinělé geobiocenózy si žáci vybrali přírodní památku v Turkově. Sebejistý projev našich žáků při prezentaci ohodnotila odborná porota úžasným druhým místem.

Všichni soutěžící získali nové zkušenosti, obecenstvo nové informace a porota byla příjemně překvapena vysokou úrovní vlastních prací i jejich předvedením.

Jiří Richter

Základní škola a waldorfská základní škola, Ostrava-Poruba •