Waldorf Poruba: waldorfská škola ostrava

Duhové divadlo

Od roku 2006 patří první červnový víkend v Písku mladému divadlu. Letos se na přehlídce sešlo rekordních 333 účinkujících. Ve dvaceti šesti představeních mohli diváci zhlédnout dvacet souborů z waldorfských ZŠ a SŠ z celé republiky a letos i ze zahraničí.

Přehlídku zahájila hostitelská ZŠ Svobodná. V podání osmáků mohli diváci vidět málo známou historickou veselohru od V. Sardou z doby napoleonské Francie Madam Sans – Gêne. Výkony dětí byly obdivuhodné. Hrály s nadšením a zvládly obsáhnout celý prostor velkého divadla a strhnout diváky ke spoluprožívání příběhu.

Naše 8. třída přijela na přehlídku s volnou adaptací příběhu Koralína, který žáci nastudovali pod vedením paní učitelky Jany Kubzové. Představení bylo naplánováno již na páteční dopoledne a umístěno do loutkového sálu Kulturního domu v Písku. Sál není velký, ale příjemné bylo zjištění, že byl do posledního místečka zaplněn. Herci se vypjali k velmi solidnímu výkonu a posléze byli odměněni vřelým potleskem.
Pak už jsme s klidem mohli dle naší volby sledovat snažení ostatních zúčastněných. A opravdu bylo z čeho vybírat. Přes pohádky, komedie, eurytmické vystoupení až po vážnější žánr, který mimo jiné reprezentovalo osobitě uchopené Děvčátko Momo a ukradený čas, tentokrát v podání našich starších kamarádů ze Střední odborné školy waldorfské v Ostravě.

Na páteční večer pořadatelé zorganizovali besedu se dvěma vynikajícími českými herečkami Lenkou Vlasákovou a Bárou Hrzánovou. Divadlo se brzy zaplnilo zvědavými otázkami, smíchem, ale i šikovnými nápady pro začínající divadelníky. Vymezený čas uběhl velmi rychle a na všechny otázky se zdaleka nedostalo.

Po celou dobu našeho pobytu panovala mezi dětmi skvělá nálada. Není se čemu divit, shrnu-li tuto mimořádnou akci do jedné věty, že děti naprosto jednoznačně prohlásily při loučení s kamarády z Brna: „ Tak zase za rok v Písku!!!!“

Hana Freywaldová

Plakát DOD

Základní škola a waldorfská základní škola, Ostrava-Poruba •